film,  piątka

5 wakacyjnych filmów

Fakt, wakacje już u kresu, ale poczujmy to jeszcze raz. Powiew morskiego powietrza, zimnego drinka, gorące noce, dotyk piasku i puste kalorie. Momenty błogiego lenistwa, kiedy nikt nic od nas nie chce, nic nie musimy, a jedyne co wypada to włożyć kostium kąpielowy. Albo wsiąść do pociągu byle jakiego. A to o co mamy nie dbać, my decydujemy. Na dole lista filmów, które wprowadzą nas jeszcze raz w taką atmosferę – lepiej lub gorzej – bo każdy ma swoją definicje relaksu.

1. Paryż może poczekać (2016)

Anna, żona producenta filmowego spędza wakacje na południu Francji. Musi jak najszybciej dostać się do Paryża, w czym pomaga jej kolega męża Jacques. Niestety jedynym środkiem transportu w filmie jest samochód, więc pędzą oni przez kolorowe francuskie niziny i wyżyny, tworząc piękny obraz francuskiej wsi. Nie brak w filmie kolorów, bajkowych pocztówek z podróży, odzwierciedlających ich piękno. Eleanor Coppola upchnęła w filmie wszystkie francuskie stereotypy dając widzowi przewodnik po tym, na co warto zwrócić uwagę we Francji: sery, wino, winiarnie, kochankowie. Przepięknie zostało to wszystko pokazane, z charakterystycznym dla Coppolów sznytem. Jednak trudno znaleźć w filmie jakąś puente, czy punkt do którego to wszystko dąży.

2. Żona na niby (2011)

Adam Sandler był wtedy u szczytu sił i u szczytu humoru. Razem z Jennifer Aniston tworzą wybuchową parę, która udaje małżeństwo podczas jednego z wyjazdów, tylko po to, by ten mógł „poruchać” młodszą. Finalnie, oczywiście zakochują się w sobie nawzajem, ku zaskoczeniu wszystkich. Jednak nie brak filmowi dobrego humoru i nawet – zwrócenia uwagi na kwestie uzależnień od poprawek chirurgicznych. Ubawicie się po pachy, jeśli schowacie pod łóżko pruderyjność i wszelkie schematy, bo film obudowano czarnym humorem. Aktorzy się świetnie bawią, to czemu my nie możemy?

3. Midsommar. W biały dzień (2018)

Ari Aster – twórca „Heriditary” – dał swoim fanom film dwojaki, a jednocześnie wyjątkowy w swojej formie – komedio horror. Para amerykanów wraz z przyjaciółmi jedzie do szwedzkiej wioski, komuny, na ich coroczne święto śródlata. Podczas wycieczki zaczynają się dziać dziwne rzeczy, ginąć osoby, a rytuały przeprowadzane podczas święta wykraczają poza jakąkolwiek logikę. Ja siedziałam na seansie lekko zażenowana fabułą i tym, co autor mógłby mieć na myśli, ale totalnie zachwyciłam się montażem! Nie widziałam dawno takiego filmu, który byłby nakręcony w tak wyjątkowy sposób. Kombinowano z kadrem, kolorami i ustawieniem kamery na tyle, że wciągasz się w samo śledzenie obrazu. Jednak nie w fabule, ta, ociera się lekko o groteskę. Ale jesteśmy na wakacjach!

4. Ibiza (2018)

Harper wraz z grupą koleżanek wyjeżdżą do Hiszpanii na spotkanie służbowe. Na swojej drodze spotyka przystojnego DJ’a i nie mija nawet dzień, a ta podąża za nim na gorącą Ibizę. I tam się zaczynają prawdziwe wakacje! Film pełen śmiesznych dialogów, prosty, nie przekombinowany i dzięki temu na maksa słodki, ale da się to znieść. Przepełniony świetną muzyką, dzięki której totalnie czujemy się jak na najbardziej imprezowej wyspie świata. Możemy nawet obejrzeć go w listopadowy, zimny wieczór, a przypłynie do nas fala jak z Ibizy. Nie wierzycie? Spróbujcie sami!

5. Jedz, módl się, kochaj (2010)

Możecie stwierdzić, że książka jest przekombinowana. Bo jest, ja nie doczytałam jej do końca, ale film połknęłam na raz! I był przepyszny niczym Neapolitańska pizza! Elizabeth Gilbert bierze rozwód, po czym postanawia, że to czas coś zmienić. Wyrusza w roczną podróż po swoich wymarzonych zakątkach globu: do Włoch, Indii oraz na Bali. Znajduje swoje ulubione jedzenie, modlitwę i miłość. Film przepełniony włoskimi wakacjami, hinduskim klimatem i balijskimi wieczorami. Każda z nas odnajdzie w nim coś dla siebie i każda zechce pojechać w przynajmniej jedno z tych miejsc, które odwiedziła Julia Roberts. Ja włoskie wakacje już zaliczyłam, ale chce więcej!

Źródło zdjęć: filmweb.pl